Bus Conversion Magazine Bulletin Board

Bus Discussion => Bus Topics ( click here for quick start! ) => Topic started by: luvrbus on June 28, 2013, 05:43:29 AM



Title: Propane Prices
Post by: luvrbus on June 28, 2013, 05:43:29 AM
What are the prices in your area as we travel they are all over the map I paid $1.66 a gal here at home when we left and filled up on the road it was $2.69 in OK what gives I saw it one place for $3.49


Title: Re: Propane Prices
Post by: muldoonman on June 28, 2013, 06:03:10 AM
Topped off my 500 gallon tank at the ranchito and it was 2.99. Took 350 gallons. Kinda like filling up your bus.


Title: Re: Propane Prices
Post by: robertglines1 on June 28, 2013, 06:07:15 AM
Last two prices for kids shop  were $1.43gal and $1.51. They run Propane trucks & changing over to propane tractors because of cost and longevity. Not as mpg but you can sure give up some for savings::::Local service only.  FWIW


Title: Re: Propane Prices
Post by: belfert on June 28, 2013, 06:20:50 AM
To refill the portable propane tanks costs around $3.00 a gallon locally.  There is only one place I've found locally that charges by gallon the for the smaller tanks.  Everybody else charges a flat rate for portable propane tanks.  Typical refill price (not exchange) is $17 or $18 for the folks that charge flat rate.  I have no idea what bulk propane costs.


Title: Re: Propane Prices
Post by: luvrbus on June 28, 2013, 06:30:26 AM
Costs around a buck a gal it just went up 4 cents a gal to $1.05 my supplier says it will drop it always does in the summer quite a markup for some


Title: Re: Propane Prices
Post by: Lin on June 28, 2013, 09:05:38 AM
Clifford, you must be getting counterfeit propane, like the Rolexes sold on the streets.


Title: Re: Propane Prices
Post by: LowTide on June 28, 2013, 11:54:08 AM
We get our propane down the way and it is cheaper than any place in town that we have found. I will ask my better half the name of the place. It is on deer valley road just west of cave creek road. The building is located on the right.


Title: Re: Propane Prices
Post by: Geom on June 28, 2013, 12:05:18 PM
The prices are kind of all over the place here too (KC).
UHaul charges ~$3/gal for refills.

A popular tool rental shop here in town claims to be selling it for ~$3.40/gal (higher volume=lower rate with them).

Edit: I looked further into Uhaul's price and it seems to be only applicable to alternative fuel vehicles. Regular tank refills are $3.95/gal otherwise.
Interesting why they make that distinction. Propane is propane, isn't it? :)
...Maybe a tax credit thing?




Title: Re: Propane Prices
Post by: Geom on June 28, 2013, 12:09:56 PM
 /


Title: Re: Re: Propane Prices
Post by: Seayfam on June 28, 2013, 12:14:18 PM
Up here in the great north we're paying 4.98 per gallon of propane and still paying 4.63 for diesel.

Sent from my GT-I9300


Title: Re: Propane Prices
Post by: Geom on June 28, 2013, 12:27:40 PM
Costs around a buck a gal it just went up 4 cents a gal to $1.05 my supplier says it will drop it always does in the summer quite a markup for some

Clifford, just curious, is that the price per gal or price per lb? (1gal=~4lbs)


Title: Re: Propane Prices
Post by: luvrbus on June 28, 2013, 01:15:11 PM
A gal he told me


Title: Re: Propane Prices
Post by: boxcarOkie on June 28, 2013, 01:55:30 PM
Last time it was $2.90 sumthin

(Check your PM's)

BCO


Title: Re: Propane Prices
Post by: gus on June 28, 2013, 02:35:21 PM
Filling the small RV tanks is always higher per gal than home tanks.

My 250 gal home tank is now $1.64/gal, 5 gal portable tank is $3/gal - same company.


Title: Re: Propane Prices
Post by: Dave5Cs on June 28, 2013, 03:27:35 PM
Clifford we are at $3.79 a gallon. Az tomorrow or close to Mohavi is going to be 134 degrees 2nd hottest it has ever been they said. :o

Dave5Cs


Title: Re: Propane Prices
Post by: Handyjim on June 28, 2013, 04:28:07 PM
Just paid 2.99 for 14.5 gal at Pilot/Flying J outside Cedar city Utah, in my Southwind.


Title: Re: Propane Prices
Post by: Geom on June 28, 2013, 04:41:41 PM
Quote from: Dave5Cs link=topic=25950.msg284893#msg284893  date=1372458455

... close to Mohavi is going to be 134 degrees 2nd hottest it has ever been they said. :o

Dave5Cs

From what I read the other day 134 is the hottest temp ever recorded (planet wide). They're expected to top that this week... Ouch!!  :o


Title: Re: Propane Prices
Post by: boxcarOkie on June 28, 2013, 04:52:28 PM
From what I read the other day 134 is the hottest temp ever recorded (planet wide). They're expected to top that this week... Ouch!!  :o


Don't worry .... "It's A DRY HEAT." .... which always cracked me up.  It got so hot at Clifford's the other day that Texas Border Guy said he saw Chocolate chasing a cat ... and they were both walking.

Naw, just kidding.

A skeleton walks into a bar in Tempe Arizona and the bartender asks him ... Whadya have?  Skeleton thinks for a moment and says ... Give me a beer and a mop.

Stay cool.

BCO


Title: Re: Propane Prices
Post by: lorna on June 28, 2013, 04:53:12 PM
Filling the small RV tanks is always higher per gal than home tanks.

My 250 gal home tank is now $1.64/gal, 5 gal portable tank is $3/gal - same company.

If you have a home tank, SOME trucks will carry the adapter to fill the small BBQ tanks. Back when we had a house, we had a 500 gallon tank that we owned outright (meant I could get LP from whomever I chose). When I would have them come out and fill, I would ask if they would fill my empty BBQ tanks. If the driver said yes, I could get them filled at the same price per gallon as my big tank. Once my big tank was full, they would stop the pump, change nozzles and fill all my BBQ tanks too. I had about 10 or so BBQ tanks at the time. I would ask when they came out to pump and then line up all the tanks next to the truck. I thought it was nice of them.

In several of the towns we have lived in, the LP companies would have a customer appreciation day (usually Saturday) where they would have balloons and drawings for grills etc. It was generally for their anniversary of being in business. The last time we filled up BBQ tanks (filled up 5 tanks all total) it was $6 per tank. That was about half price. The LP company that we did this at has this once a year, every year. My daughter rounds up all the LP tanks she can find.

I have heard (but not had the opportunity to actually do this myself) that if you haul in 5 BBQ tanks (20 lb) some LP companies will fill those tanks as one and charge you the 100 lb tank rate. Like I said, I've not had the opportunity to try this. I have noticed that more LP companies are charging the same price per gallon for 100 lb tanks as they do for 20 lb tanks.

We are pretty frugal with our LP use since we don't have any RV appliances that are using LP. My LP range is a residential unit and is very economical on LP. We go thru less than 100 lbs LP per year (fulltime).


Title: Re: Propane Prices
Post by: niles500 on June 29, 2013, 12:33:11 AM
"Chocolate" - I thought it was "Coffee" - Can we settle on "Toffee" ?


Title: Re: Propane Prices
Post by: boxcarOkie on June 29, 2013, 03:03:22 AM
"Chocolate" - I thought it was "Coffee" - Can we settle on "Toffee" ?

What was I thunkin ... Maybe we need to move it to "What's In A Name?" ..... Do our part to contribute to thread drift .... oh, hahahahahahaha ... I think I hurt myself!

Was there an original thought to be thunk? Or was he forever doomed to be an emulator, or worse, a regurgitator? And if he was, so what? Doesn't every college sophomore majoring in English because they have no freaking clue what to do with their life know that disdaining the derivative is the height of unoriginality?

More importantly, what was the likelihood that he could keep writing without landing on even one declarative sentence? And why did he use the idiot word "thunk"? Is he actually an idiot? Or is he wildly clever? Will we find out one day? Who knows? Who cares?

Should he continue trying to write a clever comeback on each subject, when he has a raging floating ear syndrome (water on the tubes) and is so heavily intoxicated from a potpourri of over-the-counter cold medications that he keeps referring to himself in the third person?

That should just about clear it all up

(Probably not).

BCO


Title: Re: Propane Prices
Post by: TexasBorderDude on June 29, 2013, 02:31:33 PM
"Chocolate" - I thought it was "Coffee" - Can we settle on "Toffee" ?

heehehhehheh!  Might as well rename her; it's so hot she not only melts in your hand, she melts in my bus!